Історія

Історичне підґрунтя 

Цей невеличкий розділ буде присвячений історії України, котру як ми вважаємо - повинен знати кожен свідомий громадянин хоча б на базовому рівні.

Руський період 882-1435 

У другій половині ІХ сторіччя на територіях заселених східними слов'янами створюється могутня держава з центром у стародавньому місті Києві. Держава, що тоді постала отримала назву Русь і тримала в руках геополітичну ситуацію від Фінляндії до Візантії. З часів початку правління Володимира Великого (978) і до кінця правління Ярослава Мудрого (1054) Русь була централізованою державою, після чого аж до 1240 проіснувала у вигляді конфедерації князівств. У 1199 році Галицьке та Волинське князівства об'єдналися в результаті чого утворилося спочатку Галицько-Волинське Князівство а 1253 з коронацією Данила Галицького воно стало Королівством Русі. Могутність Русі почала занепадати з татаро-монгольською навалою, котру змогли зупинити тільки на східному кордоні Німеччини, і хоча Королівство Русь дало новий поштовх і на 100 років повернуло могутність Русі, руйнувальний процес вже було запущено. З відбиттям монголів на Русь почали нападати поляки, угорці і литовці, в результаті чого у 1349 Королівство Русь припинило своє існування. Остаточно останні уламки Руської Держави - Подільське Князівство та Велике Князівство Руське припинили своє існування у 1434 та у 1435 році відповідно.

Козацький період 1593-1775

Після остаточного повалення повалення Русі у 1435 на землях України залишилось автохтонне населення - рутени. У пізнє середньовіччя на просторах "Дикого Поля" почало квітнути русинське відродження, котре пізніше переросло в таке явище як козацтво. Рутени, що проживали від Перемишля до Кодака постійно марили про власну державу, як будь-який інший поневолений народ. У 1648 році, після декількох подавлених поляками повстань Богдан Хмельницький зібрав українське козацько-селянське військо, що за рік дійшло аж до Замостя. Отримавши блискавичну перемогу було підписано перемир'я з поляками, за умовами якої було створено нову українську державність - Гетьманщину. Після смерті Хмельницького (1654), Гетьманщина погрузла у дуже довгу і тягучу "громадянську війну", проживаючи наступні 100 років поразки та перемоги. Врешті решт в наслідок довгої кризи, що з перервами тривала до 1764 Гетьманщину було захоплено Російською Імперією, натомість Військо Запорізьке Низове потрапило під владу Москви тільки у 1775. Після цього попри спроби українського народу повстати, Гетьманщину не вдалося відновити. Подальший період до 1917 року характеризується в більшості своїй культурною боротьбою і спробами впровадити український світогляд в нижчі верстви населення.

Перші визвольні змагання 1917-1921

У 1917 почала розвалюватися Російська Імперія, українська нація виявила бажання відділитися створивши Українську Центральну Раду, котра переважно складалася з соціалістів. У листопаді 1917 у Росії "Тимчасового Уряду" відбувається другий переворот в результаті чого до влади приходить Ленін з більшовиками. Одразу після повалення "Тимчасового Уряду" Ленін пішов війною на щойно проголошену УНР. Більшовики за кілька місяців взяли 80% територій тодішньої Української Народної Республіки, але українці змогли домовитись з німцями щодо отримання військової допомоги і до квітня 1918 вигнали комуністів з нашої території. На фоні частково проваленої Кримської Операції Петра Болбочана у Києві відбувся гетьманськи1 переворот, котрий очолив Павло Скоропадський. В результаті перевороту УНР стала Українською Державою, на чолі котрої став гетьман. Наступні 7 місяців посеред палаючої від громадянської війни Російської Імперії, Українська Держава стала осередком стабільності через що туди тікала велика кількість російської інтелегенції. В літку 1918 Павло Скоропадський оголосив економічну війну Кримському Крайовому Уряду і восени добився рішення приєднання Криму до України. Нажаль, тоді більшовики та білі почали новий наступ на Україну, а Петлюра разом з Винниченком зробили анти-гетьманське повстання поваливши Гетьманат і повернувши УНР на чолі з дерикторією. В цей час була створена ЗУНР на українських землях окупованих Австро-Угорщиною. Породженим анти-гетьманським повстанням хаосом скористалися росіяни, поляки, румуни і інші сусіди, котрі почали розбирати Україну по шматочках. Українська Народна Республіка з перемінним успіхом проіснувала до 1921 року, проте була розділена.

Другі визвольні змагання 1939-1960

В міжвоєнний період (1922-1938) українців намагалися знищити майже усі держави до котрих попали етнічно українські території. В СРСР геноцид українців називався голодомором, за чим слідували депортації. В Польщі українців знищували за допомоги пацифікації та ревіндикації. В Чехословаччині та Румунії хоча і були реперсії, але українці існували трохи вільніше. В 1939 з початком другої світової війни українці в Закарпатті створили Карпатську Україну, котра одразу була знищенна Королівством Угорщини в результаті недовгої війни. Після цього українці по всій Україні почали утворювати партизанські загони задля знищення окупантів. Найгарячішої фази партизанська війна досягла з вторгненням Третього Рейху до СРСР і протривала аж до 1947, після закінчення другої світової. В часи війни Українська Повстанська Армія могла контролювати цілі райони на Волині, Галичині та Закарпатті. Після перемоги союзників над нацизмом, СРСР переключився на повноцінну боротьбу з повстанським рухом. Задля досягненя мети комуністи знищували цілі поселення українців та виселяли корінне населення в глиб Польщі або на Далекий Схід. В результаті цього повторилася аналогічна ситуація як після анексії Гетьманщини - український спротив перейшов у вимір культуру та політики.

Відновлення незалежності 1991-донині 

У 1980 стало зрозуміло, що "Радянська Імперія" паде, після чого в Україні почав організовуватись націоналістичний та демократичний спротив. Більшість організацій діяли мирним способом, найбільшою з них був "РУХ" на чолі з Чорноволом, а найбільшою організацією котра вела войовничий спротив була УНА-УНСО. В решті решт в Україні було проведено референдум про вихід з СРСР де більшість людей захотіла вийти з його складу. Незалежна Україна стикнулася з великою кількістю проблем - олігархат, російська економічна війна, популістична політика і диктатура Кучми. Через ці і багато інших причин у 2004 стався перший майдан - "помаранчева революція" в результаті котрої до влади прейшов Віктор Ющенко. Наступні п'ять років Україна зростала як економічно, так і демографічно, але наприкінці правління Ющенка сталася світова економічна криза, до того ж наклалася політична криза у таборі помаранчевих, в результаті цього наступним президентом став Янукович. Янукович вів про-російську та піддатливу олігархатові політику та відмовився від євроінтеграції у 2013, що спричинило вибух революції гідності. Другий майдан закінчився поваленням диктатури Януковича, скориставшись нестабільністю Російська Федерація вторглася в Україну окупувавши Крим та спробувавши окупувати Донбас. Тоді росіян вдалося зупинити на частковій окупації Донецької та Луганської областей та АР Крим, через 8 років почалося нове вторгнення в часи якого нам випало жити.  

© Гетьманська спілка "БУЛАВА" 
Створено за допомогою Webnode Файли cookie
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати